Strona główna » Projektant wnętrz – czy go warto zatrudnić

Projektant wnętrz – czy go warto zatrudnić

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Są różne opinie na ten temat. Wiele osób nie jest przyzwyczajonych do korzystania z pomocy specjalisty i woli robić wszystko samemu.

Pół biedy jeśli wycieczki po sklepach budowlanych i dobieranie kafelków, farb i kolorów sprawiają komuś przyjemność, a do tego właściciel ma umiejętność wyobrażenia sobie efektu końcowego własnych eksperymentów. Gorzej, gdy remont jest traktowany jak zło konieczne, a przed zatrudnieniem projektanta powstrzymuje jedynie obawa przed wysokimi kosztami. My jesteśmy przekonani, że warto rozważyć współpracę z projektantem.
Oto kilka powodów dlaczego tak jest:

1. projektanci mają specjalistyczną wiedzę. Wiedzą na jakiej wysokości należy umieścić szafki w kuchni, jaka musi być przestrzeń, aby się wygodnie przechodziło w przedpokoju, jak rozjaśnić ciemną kuchnie i gdzie rozmieścić kontakty i włączniki światła. W mieszkaniu wiele drobnych rzeczy ma znaczenie, źle rozplanowane wnętrze może być w przyszłości powodem wielu niepotrzebnych nerwów.

2. projektanci potrafią wyliczyć ile materiałów potrzebujemy do wykończenia mieszkania. Dzięki ich pomocy nie zostaniemy po remoncie z kilkoma puszkami niepotrzebnej farby, nie będziemy kombinować czy kafelki, które nie zmieściły się w łazience będą równie ładnie wyglądać w kuchni. Albo wręcz odwrotnie zaoszczędzimy sobie kilku niepotrzebnych wypraw do sklepu, aby uzupełnić materiały. Sytuacja będzie wyglądać jeszcze gorzej jeśli np. nasze wymarzone kafelki trzeba było zamawiać i czekać na nie kilka tygodni.

3. projektanci znają rynek, materiały i najnowsze rozwiązania techniczne. Wiedzą, które materiały do siebie pasują, których można używać w kuchni, a których w łazience. Potrafią doradzić odpowiedni rodzaj farby, blatu, czy płytek ceramicznych. Wiedzą gdzie można szukać oszczędności wybierając tańsze produkty, a gdzie tych oszczędności nie warto robić, bo w efekcie końcowym zapłacimy więcej będąc np. zmuszonym do wymiany podłogi po kilku latach użytkowania.

4. projektanci patrzą na mieszkanie całościowo. Przygotowując projekt pamiętają, że mieszkanie powinno tworzyć spójną całość. Mimo, iż pomieszczenia różnią się od siebie i często mają inny wystrój zależnie od ich przeznaczenia, odpowiedni dobór wybranych elementów sprawi, że wszystkie będą do siebie pasować i zachowają jednorodny styl. Samemu trudno jest osiągnąć taki efekt, chyba że pamięta się od tym od samego początku urządzania domu i pod tym kątem planuje zakupy.

  Trendy wnętrzarskie w 2021 roku - jakie lampy wybrać?

5. projektanci mają zniżki u producentów. Wiele sklepów i producentów daje projektantom dodatkowe rabaty, które większość z nich w całości lub części przekazuje klientom. Jeśli kupujemy dużo materiałów i mebli rabaty mogą zrekompensować wynagrodzenie projektanta i w ten sposób jego usługę dostajemy praktycznie bez dodatkowych kosztów.

6. projektanci przeważnie współpracują z ekipami remontowymi. Poleceni przez nich wykonawcy rozumieją koncepcje i plany przygotowane przez projektanta i prawidłowo je wykonują. Gdy mają wątpliwości wspólnie z projektantem szukają optymalnych rozwiązań. Wielu projektantów w ramach swoich usług oferuje też nadzór nad ekipami remontowymi, co zwalnia z tego obowiązku właścicieli mieszkania.

Jeśli szukasz projektanci wnętrz, sprawdź w naszej bazie. Znajdziecie kontakty do wybranych pracowni i ich przykładowe realizacje.

Może Cię zainteresować: